Vypnutie internetu. Je to vôbec možné?

Internetová doba, tak sa jej v súčasnosti hovorí. Sociálne siete zažívajú svoj veľký boom, pomaly každý máme smartfón. Nakupujeme a komunikujeme online, celý svet sa je online. Internet sa stal pre nás denným chlebom. Môžeme sa naň pripojť 24 hodín denne kdekoľvek sa vo svete nachádzame. Stačí sa pripojiť na dáta alebo wi-fi, a už sme online. Skrátka závislosť.

Čo by sa stalo, keby sa vypne Internet a zostali by sme odpojení? Uvažoval som nad touto otázkou a napadlo ma pár odpovedí. Určite by nás to rapídne zasiahlo, keďže sme na ňom závislí a doslova vďaka nemu máme prísun k informáciám a práci. Prinášam pár odpovedí, čo by mohlo nastať keby niekto potočí kľúčikom a vypne internet:

  1. Sociálne siete by neboli zrazu prístupné. Žiaden instagram, facebook, emaily nič. Kedysi ľudia fungovali aj bez toho, ale dnes si to asi nevieme predstaviť, či?
  2. Online podnikanie. E-shopy, investovanie, firmy by prišli o ohromný obnos vypnú nás?peňazí. To by bola ďalšia ekonomická katastrofa.
  3. Takýto stav by sa týkal aj cestovania, pretože by sme si nemali ako zakúpiť najlacnejšiu letenku alebo zarezervovať ubytovanie. Veď keby chceme ísť napr. na Srí Lanku, tak by sme museli zatelefonovať priamo na letisko a ešte aj na ubytovanie na Srí Lanke.. a to by sa určite finančne predražilo.
  4. Ubytovania, letecké spoločnosti, cestovné kancelárie. Týmto spoločnostiam by rapídne klesli obraty, pretože by ľudia nemalo ako urobiť rezervácie.
  5. Prístup k bankovým účtom. Nevedeli by sme aký máme stav na účte, bankové transakcie by neboli možné.
  6. Vzdelávanie. Áno, týka sa to aj online vzdelávania. Všetky online kurzy, videá, články, blogy, podcasty a iné formy vzdelávania by taktiež neboli prístupné. Stali by sa z nás hlupáci? Jasné, že nie, našli by sme spôsob ako to aj tak zvládnuť.
  7. Úradné záležitosti. Povolenia, dokumenty online, overovania by sa museli vybavovať jedine osobne na daných úradoch.
  8. Eshopy by sa zmenili na kamenné obchody a osobný výdaj.

Takýto stav by nastal jedine vtedy, keby niekto otočí kľúčikom a vypne ho. Ak ale niekto dokázal vymyslieť internet, myslím si, ak by ľudstvo vymyslelo alternativu č.2. namiesto internetu.

Treba si uvedomiť túto závislosť. Buďme vďačný za Internet. Stal sa našou súčasťou a môžem povedať, že to bol skvelý ťah, pretože ľudstvo sa tak prepojilo, získalo prácu, väčšiu slobodu… ale má to samozrejme aj tienisté stránky, ktoré v tomto článku však nie sú spomenuté.

Napadá vás ešte niečo? Ak áno, napíšte do komentárov.

Komentáre