Vo víre slobody

Sloboda, z latinčiny „libertas“, pojem, ktorý o sebe čo to prezradí. Tento pojem v jednoduchosti znamená: „chcieť niečo urobiť a nie musieť“.Sloboda sa dá, si myslím, deliť na rôzne úrovne. Na tej najvyššej úrovni je sloboda, kedy si môžeš realizovať svoje sny, pohybovať sa kam chceš, vyjadrovať svoj názor, ísť kam chceš, mať prácu akú chceš, žiť život, po ktorom túžiš. Ale, ako je vidieť, do tej slobody je ľuďom čoraz viac a viac zasahované. Objavila sa akási sila, ktorá ide proti slobode. Existovala vôbec niekedy sloboda vo svojej plnej forme? Hm…

Sloboda má vo svete nejakú svoju formu, avšak treba spĺňať podmienky. Uveďme si ako príklad, založenie firmy. Založenie firmy je proces spojený s byrokratickými záležitosťami, povoleniami, rešpektovaním zákonov. Keď sa všetko vybaví, môžeme tomu povedať: sloboda podnikania? Počas vedenia firmy treba evidovať svoje príjmy, vznikajú online systémy, v ktorých sa treba registrovať, obmedzenia, aby sme len platili a platili.

existuje sloboda?To isté je spojené aj s normálnym životom človeka, ktorý vlastní nehnuteľnosti, za ktoré platí, napr. dane, povinné poistenie. A keď s tým nesúhlasíš, tak jednoducho dané veci nemôžeš mať. To znamená, že za tento druh „slobody“ treba opäť platiť.

Prečo je to tak? Lebo nám nik nedôveruje? Keďže nie je dôvera voči ľuďom, tak tým pádom tú potrebujú byť opatrenia na to, aby príslušné orgány vedeli o ľuďoch pomaly všetko. Miestami to môže pripadať ako väzenie, keď sa niekde chceš pohnúť a niekto ťa z úskalia sleduje, diriguje ti, čo máš a nemáš robiť. Opäť je to celé o tom, že bola ľuďom zobratá dôvera.

So slobodou je spojené aj rozhodovanie a branie zodpovednosti samých za seba, či? Ak chcem niekam ísť, tak si sám zvážim či tam naozaj chcem ísť, alebo ak si chcem kúpiť niečo na seba, jedlo, a pod., nepotrebujem k tomu predsa niekoho, kto za mňa bude rozhodovať. A toto je práve tá výzva ľudstva, že za nás rozhoduje vo väčšine prípadov niekto iný.

Hovorí sa, že jediné, čo nám nemôžu vziať je nádej, a ak aj o tu prídeme, netuším čo sa stane. Verím, že sa svet na dobre obráti a vznikne tú spolupráca a nie súperenie o miesto na tomto svete.

Čo pre vás znamená sloboda, a či sa cítite slobodnými, to viete len vy. Ak chcete zdieľať svoj názor spojený s významom slobody, napíšte ho dole do komentárov.

Štítky:
Komentáre