Už počas štúdia na SŠ a VŠ hľadajte svoje poslani

Štúdium na SŠ a VŠ ťa naučí mnohému, ale neukáže ti tvoje poslanie, pokiaľ sám po ňom nezačneš pátrať. Spomínam si na študentské časy. V tej dobe som ani poriadne nevedel o čom je život. Iba som si ho užíval, od rodičov som mal zabezpečenú strechu nad hlavou, stravu a lásku. Vždy som si však myslel, že pre moje dobro je super vyštudovať skvelú SŠ a potom ísť na super VŠ. Lenže ja som nevedel, kto som…

Myslel som si, že chcem byť celý život niekde zamestnaný, skrátka mať nejaký job, aby som mohol nejako žiť a mal ženu a deti. Úspešne som skončil SŠ a potom išiel na VŠ. Tam to bolo niečo úplne nové. Noví ľudía a nový štýl učenia, za náramne krátky čas. Uf, bola to výzva. Ako tak pokračovalo študovanie, zistil som, že cez leto sa dá ísť niekde si privyrobiť, pretože na to bude čas. A tak po skončení 1. ročníka som využil prvú možnosť ísť do zahraničia získať skúsenosti s jazykom.

Viete aký bol môj prvý reálny job? Čašník v Írsku. Nikdy predtým som s takou pozíciou nemal skúsenosti. Avšak, pripravoval som sa na to už z domova. Učil som sa nosiť čo najviac tanierov v oboch rukách a trošku praktikoval angličtinu. Viete ako moja cesta v Dubline nakoniec dopadla? Absolútna nádhera. Nechcelo sa mi vracať domov. Po tom všetkom, čím som si tam prešiel – samota, kamaráti sa mi neozývali, proste som bol na to sám. Našťastie som býval u strýka, takže som mal aspoň s kým komunikovať, ale mal som nehorázne silný pocit samoty. 

Potom som pokračoval v štúdiu aj naďalej. Ale, keď som bol v 3. ročníku (teda posledný ročník bakalárskeho stupňa), uvedomil som si, že je načase urobiť aj niečo viac, než len študovať. Mali sme možnosť ZDARMA sa zúčastniť prednášky Iva Tomana – český motivačný speaker. Tak som tam išiel. A to vo mne spustilo cestu sebaspoznávania viac do hĺbky. Predtým som mal maximálne skúsenosti s filmom THE Secret, ktorý možno poznáte.

Čo sa stalo? Otvorili sa mi dvere sebapoznávania, a tak som začal pátrať. Čo je to motivácia, ako sa motivovať… Začali prichádzať články zdarma, ebooky. Veľa som toho čítal a zrazu som si uvedomil, že chcem od života oveľa viac. A to je to, o čom tu hovorím! 

Už počas štúdií na SŠ alebo VŠ začnite hľadať seba. Nájdite si rôzne stáže či už v SK, ČR alebo choďte študovať do zahraničia. Aj také možnosti sú tu. Napríklad ERASMUS, ktorý som využil aj ja, keď som bol v 4. ročníku. Využil som ho však trošku ináč. Keďže milujem informácie, pátral som a zisťoval. Došlo mi, že sa dá ísť nielen študovať, ale i na stáť. Uvedomoval som si, že zase budem sám, ale čo? Mám s tým problém? Nie, veď ide o môj životný posun vpred a získať čo najviac skúsenosti aby som si potom vedel nájsť zo začiatku prácu a ďalej na sebe pracovať. A tak sa aj podarilo. Našiel som si marketingovú agentúru Včeliště.cz, ktorú som kontaktoval – už nejaký čas som sledoval ich obsah, ktorý zdarma tvorili. Boli prekvapení, zo začiatku nevedel nikto, či sa to podarí, ale zvládli sme to. Skončil som 4. ročník, odletel to leto do Ameriky na Work and Travel program a počas tohto leta som každý deň študoval, aby som bol prirpavený na stáž. Počas toho som komunikoval s Pepom, ktorého týmti pozdravujem a ďakujem za túto možnosť. 

A čo po lete? 2 týždne som strávil doma a potom odišiel do Prahy. Opäť sám! A čo? Veď to nejako zvládnem, no nie? Poviem vám, bola to výzva. Pracoval som z domu – vidíš, už tu sú prvé skúsenosti z Home officu, akoby som to predpovedal, že toto je novodobý smer práce, a bolo to niečo nádherné. Naučil som sa zodpovednosti, novej práce, tímovej spolupráci. A viete čo je najlepšie? Po stáži som s nimi naďalej spolupracoval aj po dobu ďalších pár rokov. Paráda, no nie? 

A aby som to ešte zhrnul, stále som sa sebavzdelával a čítal rôzne materiály zdarma. Po ukončení VŠ som ešte raz otočil work and travel a po návrate na SK začala realita. Bolo si treba nájsť prácu – áno, ešte stále som nevedel, čo od života chcem, vedel som však, že potrebujem peniažky na život. Čo sa potom nasledovných pár rokov dialo?

V oboch nových prácach, ktoré som mal po VŠ, som dal výpoveď lebo ma nenapĺňali a až potom v Prahe som našiel prácu, vďaka ktorej som sa presťahoval a začal na sebe ešte viac pracovať.

A teraz, to je už rok 2022, sedím za PC v krásnej reštaurácii a som na seba hrdý, že som dokázal niečo, o čom som celý život, ani na SŠ a VŠ ani len neuvažoval. Mám taký pocit, že ma niečo neustále vedie vpred, akési to poznanie a chtíč napredovať.

Samozrejme, že si pomedzi to VŠETKO aj užívajte život, ale podstatné je zabezpečiť si skvelú budúcnosť.

Takže, keď to zhrniem, počas štúdia na VŠ som využil možnosti práce v zahraničí aj vzdelávania. 2x work and travel v USA, 1x stáž, 1x práca v Dubline. Vidíte, dá sa to. Je to len na vás ako sa rozhodnete. Poradím vám, vnímajte hlavne seba a to, čo vám druhí hovoria prípadne vás od vašich snov chcú odhovoriť alebo zastaviť, poďakujte im, ale hlavne dôverujte sebe, dôverujte v proces.

PS: Každý si môžeme plniť svoje sny, tie nám nikto nemôže vziať. Chce to len odhodlanie, poznať seba samého, svoje sny a ísť vpred. A čo vy, uvažujete aj vy takto, prípadne máte s tým skúsenosti?

Komentáre