Útočník v prvej línii

Zase mám stres, neviem ako sa s tým vyrovnať. Neviem čo mám robiť. Prosím, nech už to skončí a zase môžem normálne fungovať. Poznáte ten pocit?

Je 21. storočie, stres naberá na obrátkach a my sa voči nemu snažíme ubrániť, aj keď to niekedy nejde. Stal sa súčasťou našich životou. Stres vnímane veľmi negatívne, pretože vďaka nemu máme blbú náladu, sme nervózni a to najhoršie, zasahuje to naše zdravie. Dennodenný stres však nie je dobrý, alebo je?

Pozrime sa historicky napríklad na choroby, s ktorými ľudia bojovali pred pár storočiami, mali sme rôzne druhy chrípok, pľúcne ochorenia, rakovinu a iné. V súčastnosti, sa už ale objavili autoimúnne ochorenia, na ktoré „ževraj“ neexistuje liek. To je už čo povedať, pretože tieto choroby súvisia s našou psychikou a to sa veru ťažko lieči. A tak berieme predpísané lieky, v najhoršom prípade antidepresíva a žijeme ďalej. Neuvedomujeme si, že tieto metódy „liečenia“ ničia náš charakter, a to ako zvnútra, tak aj zvonka. Každé z těchto ochorení má svoj význam.

muž v streseA kto alebo čo nám môže pomôcť v boji so stresom?
Liekom sme práve my sami. Potrebujeme sa obrniť, nastaviť si správne myseľ, čeliť situáciam a vyriešiť problémy čo najrýchlejšie ak sa dá. Pretože byť v neustálom strese niekoľko rokov, povedzme si na rovinu, kto to dokáže? Možno sa niekto nájde, komu to vyhovuje, nehovorím že nie.

Najhoršie je, že už aj deti pociťujú stres.
V detskom veku zažívať stres, strach je ešte horšie jako v prípade dospelých. Pretože dieťa nevie čo má robiť a ako to zvládať. Zmeny pocitov nálad, strach, znižovanie sebahodnoty.

Čo nám môže pomôcť znížiť stres a ukľudniť sa?
Za posledné obdobie som si prešiel silným stresom a preto chcem zdieľať tieto myšlienky s vami všetkými. Myslel som si, že tá hrča ktorá sa mi robila v krku, že tam už ostane a musel by som to riešiť chirurgicky. Hľadal som preto riešenia, ktoré mi vedia pomôcť sa ukľudniť, zároveň ma čakalo aj moderovanie pre 300+ ľudí po roku. Čo môže mať pozitívny prínos na zníženie stresu a jeho obrneniu?

Ako meditovať1. Pravidelný pohyb
    Cvičením si viete rozhýbať svoje telo, byť v prítomnosti, neriešiť čo bolo, je a bude. Ak máte pocit, že nie ste pevne nohami na zemi, tak skvelým pomocníkom sú práve drepy. Odkedy som sa naučil správne drepovať, cítim sa stabilnejší a silnejší.

2. Relax, meditácia
     O meditácii a relaxácii sa toho píše veľa, stačí zadať „meditácia“ do google a uvidíte. Prečo je to důležité? Lebo z tela postupne viete odplaviť stres. Keď cítim veľký stres, meditujem a využívam dýchanie podľa wim-hofa. Dá sa to robiť v stoji aj v sede. Buďte však opatrní, lebo sa vám môže veľmi zatočiť hlava. Postup je nasledovný: 7x nádych (najskôr do bránice a potom do pľúc), a 7x výdych. Na posledný nádych zadržíte v sebe kyslík a tlačíte vedome 2 body na tele, spoj medzi zadkovými svalmi a pohlavnými orgánmi a zároveň v hlave vedome tlačíte ten vzduch.  Potom vedome vydýchnete a cítite uvoľnenie. Skúste tento postup zopakovať 3-4 krát a ucítite zmenu.

zdravá strava3. Pravidelná strava
     Strava je základom všetkého. Třeba si uvedomiť, že to čo jete, tým sa stávate. Každé jedlo má bohaté výživové hodnoty a tie potrebujeme každý deň dostať do tela. Odporúčam vyhýbať sa fastfoodom, pretože tie nám nedodajú energiu, len zahltia naše črevá a potom máme zase pocit hladu.

4. Príroda
     Liek zdarma, za ktorý nemusíte platiť. Zoberte sa na čerstvý vzduch, nechajte prevetrať svoje myšlienky, kľudne si hlasne zakričať a dostať zo seba tie emócie.

5. Vitamíny
     Bez nich je to ťažšie, s nimi ľahšie. Strava sa zmenila, podmienky pre život tiež a tak je treba siahnuť po vitamínoch. Ktoré patria k tým lepším? Veľa sa hovorí o zelených potravinách, konkrétne chlorela, zelený jačmeň, spirulina. Určite je skvelý aj cordyceps, vitamín C. O každom vitamínovom doplnku si viete prečítať na internete. Okrem vitamínov, viem odporučiť aj tzv. „Bachove kvapky“, ktoré sa používajú ako SOS záchrana pred stresovými situáciami. Keďže ma čakalo moderovanie akcie pre 300+ ľudí, rozhodol som sa ich užívať. A výsledok? Začal som sa cítiť lepšie, kľudnejšie, vyrovnanejšie a zbavil sa určitého stresu, ktorý som mal za posledné obdobie.

Ako stres vnímate vy? Čo vám najlepšie pri strese pomáha?

Komentáre