Tipy na filmy, ktoré ti niečo ukážu


Som fanúšik filmov, hlavne tých, ktoré inšpirujú ľudí k plneniu si svojich snov, ukazujú, čo sa vo svete deje alebo možnosti. Napadlo ma, že by som sem napísal zoznam niekoľkých z nich, ktoré ti nielen spríjemnia večer, ale niečo ukážu.

TAJOMSTVO (The Secret)
Je to viac menej dokumentárny film, v ktorom odborníci na osobný rozvoj vyprávajú svoje príbehy a skúsenosťami s plnením svojich snov a cieľov. Keď niekto chce začať s motiváciou, odporúčam ho vidieť.

ŠŤASTIE NA DOSAH
Will Smith si zahral hlavnú postavu Chrisa Gardnera. Snaží sa postarať o svoju rodinu, ale bohužiaľ mu to nejde. Nevzdáva sa. Aj keď je na ulici, tvrdo pracuje na získaní stáže v prestížnej firme. Bez nároku na finančné ohodnotenie. Zažíva každodenné výzvy života bez strechy na hlavou a financií. Tento príbeh nám ukazuje to, že keď si človek ide za svojimi snami, musí zotrvať aj v tých najťažších časoch, aby zabezpečil krásny život sebe a svojej rodine.

POKOJNÝ BOJOVNÍK
Zručný športovec Dan, ktorý chce za čokoľvek vybojovať zlatú medailu a dostať sa na olympiádu. Má všetko, čo chce. Jeho ego je strašne vysoké. Každú noc má nočné mory. Tento film ukazuje na zmenu chápania súvislostí, ega a pokory, bytia v prítomnom okamihu. Hlavný hrdina Dan spozná Sokratesa (predavača na beznínovej stanici), od ktorého sa všetko učí. Nakoniec vďaka sile prítomného okamihu sa zo zranenia uzdraví a stane sa víťahom.

DOBRÝ WILL HUNTING
Will pracuje ako upratovať na Univerzite. Keď však vyrieši zložitý matematický vzorec, profesora matematiky to nadchne natoľko, že mu ponúkne pomoc. Tu sa skvele ukazuje nalomenie tvrdohlavosti a dôvera okolia, ktorá človeka dokáže ovplyvniť.

ERIN BROCKOVICH
Film natočený podľa skutočných udalostí. Hlavná hrdinka, Erin sa chce stať právničkou. Nemá však na to vzdelanie. Sama vychováva tri deti a potrebuje ich zaobstarať. Vo svojom vnútri však cíti, že chce byť právničkou. Tvrdo maká u jedného právnika, ktorého presvedčí, aby pracovali na jednom z najťažších prípadov v dejinách USA. Podarí sa jej to? Čo všetko musí obetovať, aby pomohla ľuďom a dosiahla svoj sen?

JEDZ, MODLI SA A MILUJ
Geniálne spracovaný fim na základe knižnej predlohy. Hlavnú úlohu – Liz, si zahrala Julia Roberts, ktorej táto rola podľa mňa padla ako lusk. Liz si prechádza životnými traumami, je zmätená vo vzťahoch. Rozhodne sa preto cestovať a hľadať poznanie. Užíva si života v Taliansku, Indii a nakoniec zakotví na Bali, kde spozná novú lásku. Začne všetkému rozumieť.

VÝCHODISKOVÝ BOD
Film o vede a reinkarnácii. Každý máme v očiach náš vlastný vesmír. Molekulárny biológ Dr. Ian Gray sa zaoberá štúdiom vývoja očnej dúhovky. Zrazu sa mu začnú objavovať symboly čísel, ako napr. 11:11, rôzne náhody. Spozná krásnu ženu, s ktorou prežije krásne obdobie. Bohužiaľ zahynie pri zaseknutí výťahu. Ian je z toho zúfalý. Podarí sa mu s tímom objaviť 0. stupeň vývoja. Po ceste v Indii nájde dievčatko, ktoré ma presne taký istý tvar dúhovky, ako mala jeho bývalá priateľka. Nájde ju a zistí, že je je reinkarnáciou.

LUCY
Drogy hýbu svetom. Je tomu tak aj v tomto prípade, kedy sa hlavná hrdinka Lucy dostane k Japonskej mafii. Tí ju využijú a do tela jej vložia akúsi neidentifikovateľkú látku vo forme tabliet. Po následnom fyzickom útoku sa jej táto látka rozpustí do tela a jej vedomie začne fungovať úplne ináč ako u bežného človeka. Hovorí sa, že človek využíva mozog na 10 %, avšak Lucy sa postupne dopracuje až k 100 %. Na tomto filme ma najviac zaujala myšlienka toho, že čo by mohli ľudia ovládať keby využívame napr. 40 % kapacity mozgu a ako vieme vnímať svet.

DIAĽNICA 60
Každá krajina má nejaké tvory, ako napr. Škriatkovia v Írsku. Ibaže v Amerike nikto taký nie je, okrem ryšavého pána menom O.W. Granta. Tento muž vstúpil hlavnému hrdinovi Neilovi do života. Neil chce poznať odpovede na otázky, ktoré v hlave má. A tak zažíva dobrodružnú cestu rôznych výziev po neexistujúcej diaľnici I 60. Pochopíte zámer intuície, životných skúšok, počúvanie ega, nezmyselnosť právnikov, udavačov a zákonov.

DR. STRANGE
Marvel vytvoril film, ktorý skvelé ukazuje astrálne cestovanie a možnosti viery a sily. Skúsený doktor je tak namyslený zo svojich úspechov, že sám nie je šťastný. Zažije dopravnú nehodu a o všetko časom príjde. Dozvie sa o jednom liečivom mieste zvanom Kamar-Taj. Časom objaví silu práce s energiou a astrálneho cestovania. Stane sa z neho ochránca – bojovník, ktorý čelí veľkému zlu snažiacemu sa o zničenie sveta.

MATRIX
Tento film je podľa mňa základom. Je ťažký na pochopenie, ale keď ho divák pochopí, uvedomí si, ako je pravda života skrývaná. Myslieť si, že žiť život znamená mať prácu a nič len prácu je skvelé, ale skutočnosť je úplne iná. Naprogramovaná myseľ skrz médiá, veľmoci zakrývajú možnosť. Zmyslom života je otvoriť sa a vnímať všetky súvislosti okolo nás. Vo filme je skrytých mnoho náhod a názvov. Samotný život mi príde ako matrix, v ktorom sa odohrávajú náhody, deja-vu, súvislosti.

VALL-I
Na záver rozprávka o malom robotovi, ktorý zostal sám na planéte. Všade je bordel a jeho úlohou je recyklovať odpad. Celá civiizácia ľudí sa presunula do vesmíru, pretože si nedokázala sama zachrániť Zem pod nohami. Tu si divák môže uvedomiť, že ak sa nezačneme starať o prírodu, recykláciu, o nájdenie nových spôsobov stravovania, ekologického bývania, dopravy.

PS: Stalo sa vám, že ste si niečo silného uvedomili vďaka sledovaniu vyššie spomenutých filmov alebo iných? Teším sa na vaše komentáre.  

Komentáre