Svet sa akoby zastavil

Už ste niekedy pozorovali slimáka akým tempom sa pohybuje? Musí byť riadne trpezlivý aby sa dostal z jedného miesta na druhé. A to sa my práve teraz učíme – trpezlivosti, spomaleniu, zmene správania a vnímania.

Prázdne ulice, mestá, cesty, dediny, ľudia sa zamkli doma a čakajú, kým všetko skončí. Zastavili sa aj výrobné linky, pretože bezpečnosť zamestnancov je na prvom mieste. Došlo zároveň k obmedzovaniu pohybu ľudí. Hromadné prepúšťania ľudí, pretože sa táto situácia dotkla ekonomiky. To sme teda neočakávali a nikdy nechceli.

„Nastalo spomalenie sveta.“

Pokles ekonomiky vo svetePostupom času sa zmenila sa farby oblohy, znížil sa poče emisí vo vzduchu a dokonca sa vzduch aj prečistil. Príroda sa znovu nadychuje a vylepšuje. A my ľudia? Podradili sme zo 6. stupňa na 2. a začali si užívať viac momenty a okamihy života. So spomalením  sú spojené aj ľudské hodnoty. Tieto hodnoty sa za posledné odbobie rapídne zmenily. Do popredia vstúpili 3 najdôležitejšie: ZDRAVIE, VZŤAHY, POKORA.

Zdravie. Na prvom mieste je jednoznačne zdravie, pretože keď nefunguje, nemôžeš tvoriť a fungovať tak, ako by si chcel. Na zdravie sa teraz sústredíme všetci. Nezáleží na tom, aké máš auto, aký máš dom – aj keď je to krásne pomyslenie, ale záleží na tom aký si človek, ako dokážeš fungovať a pomáhaľ sebe a ľuďom okolo seba. A na to sa zamerala pozornosť nás všetkých, či už nosením rúšok alebo radikálnymi opatreniami. Nie nadarmo sa hovorí, že zdravie máme iba jedno.

Vzťahy nás majú naučiť ako sa máme správať nielen k sebe ale hlavne k druhým. V takomto prípade si človek začne viacej vážiť sám seba, ľudí okolo seba a čas trávený s nimi. Takto trávený čas využívajme kreatívne, tvorme, vzdelávajme sa, podporujme jeden druhého, vzájomne si pomáhajme.

Ľudská pokoraPokora. Začali sme si viacej vážiť práce, ktorú sme aj tak nemali radi, pretože sme si uvedomili, že nás v těchto časoch živí a môžeme fungovať v týchto najhorších časoch. Byť pokorný znamená byť nezištne nápomocný iným ľuďom, je to vlastnosť spojená s nepovyšovaním, porovnávaním sa a odsudzovaním. Ak to dokážeme, otvorí sa nám úplne iný pohľad na situáciu a veľká záťaž z nás odpadne.

Dokážeme fungovať efektívne aj keď táto situácia skončí? Bude to potrebné, aby sme sa spamätali, oprášili a išli vpred správnymi krokmi.

A aké sú vaše prvé 3 hodnoty? Podeľte sa s nimi v komentároch.

Komentáre