Nemeň ľudí, ktorí sa sami nechcú zmeniť

Určite to poznáte, snažíte sa niekoho zmeniť, dohovoriť mu, aby zmenil svoje správanie, ale on stále nič. Prečo tomu tak je?

Každý máme svoju cestu poznania. Niekto sa zmení dobrým smerom zo dňa na deň, niekomu to trvá roky. Sú však aj prípady, kedy sa nikdy človek nezmení a stále bude na všetko okolo seba frfľať. Rád by som vedel, prečo, keď niekomu poskytnete pomocnú ruku, sa nakoniec nechce zmeniť.

Vezmime si typický príklad, že váš priateľ/kamarát/kolega má depresie a nevie sa z nich dostať. Napíše vám, že sa chce s vami stretnúť. Vy samozrejme súhlasíte a dohodnete si stretnutie. Následne sa pustíte do silnej komunikácie. Ste v roli poslucháča, a tak počúvate a vyjadrujete svoj názor, dávate mu jasné a zrozumiteľné odpovede. Po celkovom rozhovore si uvedomí, že si je toho vedomý, súhlasí s vami. To je dobré, nie? Bolo by, keby tie cenné rady do svojho života hneď od ukončenia stretnutia aj aplikuje. Bohužiaľ, u veľa ľudí to tak nie je.

Môže sa však stať aj to, že človek si rady vypočuje, neaplikuje ich hneď, pretože si potrebuje ešte určité ťažké životné situácie zažiť. Zdravotný úraz, vyhadzov z práce, rozchod, smrť blízkeho človeka. Možno až vtedy, keď mu naozaj pôjde o život, bude totálne na dne, si spomenie na rady, ktoré ho nakopnú a dodajú chuť do života.

Na čo potom žiadajú o rady ľudí, keď samy tú zmenu nechcú? Podľa mňa to vychádza z ich vnútorného ega, pretože láska a srdce by toto asi ťažko dopustili. Ego si veľmi rado užíva tieto slabé energie a je rado, keď ho všetci ľutujú a súcitia s ním. Tadiaľto však cesta k očiste nevedie.  

A pritom stačí iba toľko málo. Túžiť po zmene a aplikovať nástroje uvedomenia. Ten, kto chce, podarí sa mu to.
Nie je však dobré, ak chcete nasilu meniť človeka proti jeho vôli. Môžete mu poskytnúť pomocnú ruku, rady, informácie, vzdelanie. Je to jeho/jej rozhodnutie a treba to akceptovať. Každý kráčame rôznymi životnými cestičkami. Niekedy bývajú veľmi kľukaté. Avšak, kto chce, vždy tú cestičku života nájde. Musí len vytrvať.

Mnohým ľuďom sa v živote podarí nájsť cestu poznania.

Prečo napríklad ľudia nadávajú na svoj život? Aký je zlý, prečo majú nízky plat, aký je šéf v práci? Možno chcú zo seba dostať tieto pocity. Vyrozprávať sa…, ale asi ani to nepomôže. Dobrá správa je, že sa z toho tiež dá dostať.
Ak nevedia ako, stačí otvoriť internet a zadať kľúčové slová: ako sa motivovať, ako zvládať stres, ako prekonať traumu a mnohé ďalšie. Stačí iba požiadať o pomoc a ľudia sa radi spoja.

PS: Zmeň seba, zmeníš svet. To ako reaguješ na životné skúšky ťa formuje. To, akých ľudí si do života priťahuješ vychádza len a len z tvojho vnútra. Čo si vyberiete, priatelia?

Komentáre